Dansk Svineavls bestyrelse & organisation

Dansk Svineavls bestyrelse mv.  for 2021 – 2022

Bestyrelse

Tlf   mv

På valg

Formand

Claus Petersen

Maaling

Skeldemark 10

6310 Broager

 

M 24 93 20 23

 

maaling@maaling.com

 

2023

Næstformand

Jørgen Schultz

Avlscenter Eskegaard A/S

Møllegyde 9, Ll. Anslet

6100 Haderslev

 

M 21 48 35 58

 

Jorgen@eskegaard.dk

 

2023

Kasper Jeppesen

Tybjerggaard Breeding A/S

Tybjergvej 204

4160 Herlufmagle

T 57 64 71 82

 

kasper@tybjerggaard.dk

 

2024

Christian Stokkendal

Munkbro Svineavl

Munkbrovej 8

7500 Holstebro

M 40 41 11 68

 

cs@munbro.dk

2023

Tommy Volsgaard

Volsgaard Alv & Opformering Aps

Damstrupvej 2

6973 Ørnhøj

 

M 20 24 76 02

 

volsgaard@volsgaard.eu

2024

 

 

 

Suppleanter:

 

1. suppleant

Søren Kjær Poulsen

Dortheasminde

Gelballevej 56

6640 Lunderskov

 M 40 13 51 88

 

skp@gelballe.dk

 

2023

 2. suppleant

Charlotte Duus

Hønsnapgaard

Bygaden 15 Hønsnap

6340 Krusaa

 

m 21 78 41 30

                                                                              2023

mail@sdus.com

 

Administration:

 

Adm. direktør

Hans Aarestrup

Birk Center Park 24

7400 Herning

M 22 22 36 11

hans@dansksvineavl.dk

 

Business controller

Jens Agerlin Olsen

Birk Center Park 24

7400 Herning

M 21 77 61 04

jao@dansksvineavl.dk

Privat:   Mojbølvej 14, Østerlindet, 6630 Rødding.

T   74 84 61 04

j.agerlin@bbsyd.dk  

DANSK GENETIK
TIL HELE VERDEN

Dansk Svineavls medlemmer producerer verdens bedste avlsdyr som sælges i verden. Læs mere om hvilke metoder vi benytter.