Dansk Svineavls bestyrelse & organisation

Dansk Svineavls bestyrelse mv.  for 2021 – 2022

Bestyrelse

Tlf   mv

På valg

Formand

Bo Kibsdal

Kibsdal

Mustedvej 61, Hellum

9740 Jerslev

T 98 83 41 11

M 21 70 55 80

 

kibsdal@kibsdal.dk

2023

Næstformand

Claus Petersen

Maaling

Skeldemark 10

6310 Broager

T  74 44 04 30

M 24 93 20 23

 

maaling@maaling.com

 

2023

Jørgen Schultz

Avlscenter Eskegaard A/S

Møllegyde 9, Ll. Anslet

6100 Haderslev

M 21 48 35 58

 

Jorgen@eskegaard.dk

 

2023

Jørgen Holm Westergaard

Rosvang

Rosvangvej 34

7700 Thisted

M 24 98 84 74

 

jhw@energidanmark.dk

2022

Tommy Volsgaard

Volsgaard Alv & Opformering

Damstrupvej 2

6973 Ørnhøj

T 97 38 61 53

M 20 24 76 02

 

volsgaard@volsgaard.eu

2022

 

 

 

Suppleanter:

 

1. suppleant

Christian Stokkendal

Munkbro Svineavl

Munkbrovej 8

7500 Holstebro

M 40 41 11 68

 

cs@munkbro.dk

2022

2. suppleant

Kasper Jeppesen

Tybjerggaard Breeding A/S

Tybjergvej 204

4160 Herlufmagle

T 57 64 71 82

 

kasper@tybjerggaard.dk

 

2022

   

Administration:

 

Adm. direktør

Niels Rohrberg

Birk Center Park 24

7400 Herning

M 40 45 59 95

nro@dansksvineavl.dk

 

Business controller

Jens Agerlin Olsen

Birk Center Park 24

7400 Herning

M 21 77 61 04

jao@dansksvineavl.dk

Privat:   Mojbølvej 14, Østerlindet, 6630 Rødding.

T   74 84 61 04

j.agerlin@bbsyd.dk  

DANSK GENETIK
TIL HELE VERDEN

Dansk Svineavls medlemmer producerer verdens bedste avlsdyr som sælges i verden. Læs mere om hvilke metoder vi benytter.