Vi bidrager med værdiforøgelse på 16,14 kr. pr. slagtesvin

AVL ER ET KALD FOR DE, DER ØNSKER AT SÆTTE NYE NORMER - OG DET GØR VI!

 

23 avlere forestår avlsarbejdet i Danmark. De har ialt ca. 6.200 avlssøer og 19.500 opformeringssøer og en årlig produktion på 120.000 renracede avlsdyr og 155.000 krydsningspolte. 

 

Kolleger - og samtidig konkurrenter. Men det gør os blot endnu bedre!

 

Vi arbejder tæt sammen og har en interesse i at holde sammen. Men vi er også konkurrenter og konkurrerer om de samme kunder. Dette kan lade sig gøre, da vi gennem konkurrence medvirker til at øge avlsfremgangen.

 

Bedrift Navn Adresse BY Telefon Mail
Avlscenter Dalsgaard Jørgen og Dorte Dalsgaard

 

Lyngtoften 15, Lem  

 

7860 Spøttrup

21262244  jd@avlscenterdalsgaard.dk

 

Brandmosegaard

 

Poul Erik Jeppesen

Vivsøvej 4, Sebstrup

7800 Skive 97544222  poj@post12.tele.dk

 

Dortheasminde

 

Lone og Søren Kjær Poulsen

Gelballevej 56

6640 Lunderskov  40135188

 skp@gelballe.dk

 

Eskegaard I/S Jørgen og Erik Schultz

Møllegyde 9

L. Anslet 

 6100 Haderslev 21483558/ 21263416  jorgen@eskegaard.dk
Foersom Genetik Arne Damgaard

 

Lynggaardsvej 2

 

6880 Tarm 97373020  arne@foersom-genetik.dk
Fuglsang Susanne & Bent Jeppesen Thybjergvej 204

 

4160 Herlufmagle

 

57647182  tybjerggaard@tybjerggaard.dk

 

Grubegaard I/S

 

Hans Erik og Jakob Smidt

Hovslundvej 34

Hoptrup

6100 Haderslev

 74575610  grubegaard@mail.tele.dk
Holmegård Hugo Skov Jakobsen

 

Faldsledvej 37, Håstrup

 

5600 Faaborg 62681035  holmegrd@post10.tele.dk
Hvinderupløkke Holger Callø Favstrupvej 17A

 

6070 Christiansfeld

 

74562856  callo@callo.eu

 

Hønsnapgaard

 

Charlotte Duus Christensen

Bygaden 15

Hønsnap

6340 Kruså

 74608777  mail@cduus.com
Håstrupgaard Esben Graff

 

Håstrupgårdsvej 8

 

7000 Fredericia 20783591  haastrupgaard@haastrupgaard.dk
Kibsdal Bo Kibsdal

 

Mustedvej 61, Hellum

 

9740 Jerslev 98834111  kibsdal@kibsdal.dk
Kirketerp Per Kirketerp

 

Hørmestedvej 130

 

9870 Sindal 98935372  per_kirk@post8.tele.dk

 

Lundegaard

 

Søren Østergaard

Ørtoftvej 29

9300 Sæby  98461030

 lundegaard@lundegaard-opf.dk

Lykkensgaard Ulrik Olsen Elledevej 95

 

4400 Kalundborg

 

40818743  ulrik@lyko.dk
Mjelsgaard Paul B. Christiansen Solbjerggaard 1 

 

6430 Nordborg

 

74491500  solbjerggaard@mjelsgaard.dk
Molsgaard Jørgen Gade Nielsen Søndenom 13, Emb

 

7990 Øster Assels

 

97762376  jgn@karby.dk
Munkbro

Laurids Søndergaard,

Jacob Skals og

Christian Stokkendal

Munkbrovej 8

 

7500 Holstebro

 

97435037   munkbro@munkbro.dk
Maaling Claus Petersen

 

Skeldemark 10

 

6310 Broager 24932023  maaling@maaling.com

 

Rosvang

 

Jørgen Holm Westergaard

Rosvangvej 34

7700 Thisted  24988474  stald@rosvang.dk

 

Trøllundgaard 1998 ApS

 

Jens Bigum & Rene Hansen

Arnakvej 30

8270 Højbjerg 20611157  trollundgaard@trollundgaard.dk
Vester Kjærgaard Lisbeth Biltoft Hansen

 

Brandevej 44, Thyregod

 

7323 Give 75734343  lbh@vesterkjaergaard.dk
Volsgaard Tommy Volsgaard Damstrupvej 2

 

6973 Ørnhøj

 

20247602  volsgaard@volsgaard.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

DANSK GENETIK
TIL HELE VERDEN

Dansk Svineavls medlemmer producerer verdens bedste avlsdyr som sælges i verden. Læs mere om hvilke metoder vi benytter.